John C. Wright: The Golden Transcendence

The Golden Transcendence
John C. Wright
Roman, 414 sider
Tor Books 2003, $7.99 (pb)

Med denne bog slutter den trilogi, der startede med Wrights debutroman The Golden Age (anmeldt i Himmeskibet nr. 1) og fortsatte med The Phoenix Exultant (anmeldt i sidste nummer).

Hovedpersonen Phaeton har nu igen kontrol over sit gigantiske stjerneskib The Phoenix Exultant, men han er af Atkins, Det Gyldne Økumens enmandshær, blevet tvangsindkaldt til at bruge skibet i kampen mod den nu mere synlige fjende fra Det Tavse Økumen. Men en repræsentant fra fjenden fortæller sin side af historien, og Phaeton kommer i tvivl om han egentlig kæmper på den rigtige side. Samtidig er tiden ved at være inde til festivalen kaldet The Transcendence, hvor alle bevidstheder i Det Gyldne Økumen smelter sammen for at finde en fælles vision for de næste tusind år. Men bliver det Phaetons vision, der vinder? Eller den gamle, konservative elites? Eller måske Det Tavse Økumens? Banen er kridtet til et klimaks, hvor intet mindre end menneskehedens fremtidige skæbne de næste millarder af år står på spil.

I løbet af de tre bøger har Wright skabt et portræt af en fremmedartet, men sammenhængende og troværdig fremtid, og i dette bind lykkedes det i det store og hele for forfatteren at få afrundet historien på en måde, der lader læseren tilbage med en rar fornemmelse af ikke alene at have set afslutningen på en spændende historie, men også starten på en og spændende epoke for menneskeheden – med andre ord, trilogien er ikke ret meget mere end prologen til en storslået historie, som det overlades til læseren selv at digte.

Tiden vil vise om Wrights trilogi bliver den klassiker, som flere kritikere spår den til. Men for mit vedkommende står den som en af de mest positive læseoplevelser i de senere år, og det er heller ikke så ringe endda.

Anmeldt af Klaus Æ. Mogensen i Himmelskibet nr.4

Dette indlæg blev udgivet i Bøger, Roman, Science Fiction og tagget , , . Bogmærk permalinket.