Fantastic Voyage
Spillefilm, 1966, 132 min.
Instr.: Richard Fleischer
Medv.: Stephen Boyd, Raquel Welch, Edmond O’Brien m.fl.
Fantastic Voyage er en film fra 1966. Den handler om en diplomat som bliver skudt, og det er nødvendigt at en gruppe mennesker rejser ind i ham for at redde ham. De går ind i en ubåd, hvor de bliver formindsket og bliver sprøjtet ind i hans blodårer.
Filmen er lavet med råd og vejledning fra læger for at den kan være helt korrekt mht. kroppens detaljer. Det er en farvefilm. Den går lidt på at man skal på en fantastisk rejse og at det er den mest fantastiske rejse man nogensinde har været på.
Filmen er meget godt lavet efter datidens standarder. Man kommer ind og ser hvordan der ser ud i et menneskes blodbaner, hvordan der ser ud i hjertet, lungerne og hjernen. Filmen er meget interessant.
Filmen blev fulgt op af en 17-episoders tv-serie (1968-1970). Science fiction-forfatteren Isaac Asimov lavede en roman over filmen og en fortsættelse, Fantastic Voyage II: Destination Brain,
Ifølge The Internet Movie Database er et remake af filmen på vej.
Jeg vil give filmen 7 ud af 10 stjerner.
Anmeldt af Andreas Søe i Himmelskibet nr.37