Robert J. Sawyer: Rollback

Rollback
Roman af Robert J. Sawyer
Tor Books, 2007
320 sider, $6.99 (paperback)

Rollback er en proces der bruges til at gøre et menneske biologisk yngre. Det er det ene tema i Sawyers roman. Det andet er kontakt med fremmede intelligensvæsener. Sammenhængen er den at en forsker, som var central i afkodningen af en besked fra rummet mange år tidligere, får tilbudt denne meget dyre behandling for at hjælpe med at afkode en ny besked. Det meste af bogens handling kredser omkring den nævnte forsker, dennes familie og hverdag. På en måde kunne historien lige så vel være skrevet helt uden science fiction-elementerne: En passende anden medicinsk behandling kunne have erstattet foryngelseskuren, og kontakten med de fremmede kunne være erstattet med et andet forskningsprojekt. Og det er så også problemet med bogen: Sawyers evner som mainstream-forfatter er ikke gode nok til at han kan måle sig med de bedre af dem. Og science fiction-elementerne er ikke helt interessante nok, og i hvert fald temmelig forudsigelige.

Men en helt dårlig bog er det så heller ikke: Der er gjort en hel del tanker om hvilke problemer et menneske, der pludselig bliver fysisk meget yngre, vil have. Som for eksempel at blive meget yngre end sine egne børn. Og historien hænger rimeligt godt sammen og er heldigvis let læst. Den kørte i øvrigt som føljeton i Analog, inden den blev til en roman. Generelt er den måske også karakteristisk for en Analog- historie, nemlig et forsøg på at skrive science fiction som man gjorde i genrens barndom og ungdom, der kan virke kedeligt, hvis ikke man lige er blev hooked på science fiction for mange år siden, og ikke er meget for de nymodens påhit med genren. Altså en slags rollback, hvor det ydre bliver gjort ungt, men hvor der stadig sidder en gammel fan indeni. Så hvis man ikke er fan af gammel science fiction, får man nok heller ikke så meget ud af denne her roman. Jeg ville nok også foretrække at genlæse en af klassikerne.

Sawyer har i øvrigt siden haft nok en ny roman kørende som føljeton i Analog, og jeg må indrømme at jeg har lidt svært ved at se pointen med at trykke romaner i novelle-magasiner, på nær måske for at skaffe flere stemmer ved Hugo-afstemningen (hvor Rollback var nomineret) eller fordi man er helt desperat efter at skaffe stof. Jeg ved godt at Analog har en tradition for at bringe føjetoner, men den stammer fra dengang novellemagasiner var det primære marked for science fiction. Det vil jeg dog ikke klandre Robert J. Sawyer for. Det er jo i høj grad markedet og redaktørerne der bestemmer hvad forfatterne kan få solgt af manuskripter. Hvis folk vil have halvdårlige romaner og redaktørerne er uden visioner, kan forfatterne enten følge trop, forlade branchen eller dø af sult.

Anmeldt af Flemming R.P. Rasch i Himmelskibet nr.20

Dette indlæg blev udgivet i Bøger, Roman, Science Fiction og tagget , , . Bogmærk permalinket.